avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua! Sunt la pensie de gradul III fara verificare medicala, am varsta de 59 de ani , lucrez la o firma cu contract de prestari servicii ocazional, mai pot lucra cu contract de munca de 4 ore la o alta firma?
Cel mai recent răspuns: horenciuc valentina , utilizator 10:07, 16 Octombrie 2015
Da, va puteti angaja la o alta societate cu c.i.m. cu timp de munca de maxim 4 ore/zi.

Contractul de prestari servicii nu intra sub incidenta legislatiei muncii.

Insa pentru un raspuns cat mai concludent puteti intreba la CNPP - Casa Națională de Pensii Publice, [ link extern ]

Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionat la cerere carpaho carpaho Daca o firma poate sa angajeze un pensionar cu contract de prestari de serviciu? Ce avantaje are firma si ce avantaje are pensionarul? Daca o firma poate sa ... (vezi toată discuția)
Contract de conventie civila radsimona23 radsimona23 Tocmai mi-am depus dosarul de pensionare (am 30 de ani de munca, dar inca nu am varsta legala de pensionare) si doresc sa stiu daca e legal sa inchei un ... (vezi toată discuția)
Conditii legate de contract de colaborare inimadistrusa inimadistrusa Buna ziua! As dori sa aflu daca in situatia in care am contract de munca pe perioada nedeterminata, cu un program de munca de 8 ore, si as dori sa desfasor ... (vezi toată discuția)