Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT DE CONVENTIE CIVILA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT DE CONVENTIE CIVILA

Tocmai mi-am depus dosarul de pensionare (am 30 de ani de munca, dar inca nu am varsta legala de pensionare) si doresc sa stiu daca e legal sa inchei un contract de conventie civila cu firma la care am lucrat pana acum. Firma ar trebui in acest caz sa inregistreze contractul la ITM? Munca prestata in aceste conditii poate sa-mi intregeasca ulterior vechimea pentru pensie?
Multumesc anticipat!
Este legal sa va incheie o conventie civila. Aceasta avand la baza prevederile codului civil.
Conventiile civile nu se mai inregistreaza la ITM.
Munca prestata in baza unei convetii civile nu este considerata vechime in munca si , prin urmare, nu este luata in calcul la recalcularea pensiei.
Daca sunteti pensionat la limita de varsta sau pe gradul III de invaliditate ( in acest caz puteti lucra numai 4 ore/zi ) puteti cere angajatorului sa va incheie un contract individual de munca.
elis a scris:
Munca prestata in baza unei convetii civile nu este considerata vechime in munca si , prin urmare, nu este luata in calcul la recalcularea pensiei.

Daca se asigura voluntar, va plati contributia si perioada va fi luata in calcul.

Daca sunteti pensionat la limita de varsta sau pe gradul III de invaliditate ( in acest caz puteti lucra numai 4 ore/zi ) puteti cere angajatorului sa va incheie un contract individual de munca.

A mentionat ca nu are limita de varsta :)
S-a mai scris destul de mult pe acest forum despre acest subiect.

Nu este legal sa se incheie conventie civila de prestari servicii pentru a inlocui contractul indvidual de munca.

Si eu am fost initial tentat sa cred ca prin abrogarea referintelor la conventii civile de prestari servicii din Legea 130/1999 s-a revenit la dreptul comun (respectiv, reglementarea generica data de Codul civil), dar se pare ca nu e chiar asa ([ link extern ] ).

Puteti gasi un argument interesant formulat intr-o hotarare judecatoreasca:

[ link extern ]

Cred ca litera d) a articolului 276 din Codul muncii a fost gresit invocata, cazul corect in opinia mea fiind cel de la litera e) "primirea la munca a persoanelor fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei pentru fiecare persoana identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 100.000 lei;".