Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... plata contributie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

plata contributie pensie

pe perioada somajului imi pot plati in continuare contributia pentru pensie, pentru a nu intrerupe stagiul de cotizare?
daca da cum se procedeaza si unde?
In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul a beneficiat sau beneficiaza de drepturi de asigurari sociale (de exemplu, indemnizatia de somaj).
Prin urmare, perioada somajului se ia in calcul la stabilirea pensiei .
dar din cate stiu nu se considera stagiu de cotizare, asha mi s-a spus.
spuneti-le sa citeasca mai bine prevederile Legii nr.19/2000 :)
1. Colegul meu, @freeelis, v-a spus clar, cum prevede legea:
Perioada cat primiti indemnizatie de somaj nu este perioada de cotizare dar este perioada asimilata stagiului de cotizare si se ia in calcul la stabilirea pensiei.
2. Aveti inceredere in raspunsurile noastre care se bazeaza pe legi si pe experienta noastra in domeniu!
3. Daca vreti si alte confirmari puteti apela la Casa de Pensii de care apartineti sau intrati pe www.pensiiprahova.ro si veti primi raspuns de la cei care lucreaza in domeniu.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc mult pentru raspunsuri