avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... plata contributie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

plata contributie pensie

pe perioada somajului imi pot plati in continuare contributia pentru pensie, pentru a nu intrerupe stagiul de cotizare?
daca da cum se procedeaza si unde?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 15:35, 18 Iulie 2009
In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul a beneficiat sau beneficiaza de drepturi de asigurari sociale (de exemplu, indemnizatia de somaj).
Prin urmare, perioada somajului se ia in calcul la stabilirea pensiei .
dar din cate stiu nu se considera stagiu de cotizare, asha mi s-a spus.
spuneti-le sa citeasca mai bine prevederile Legii nr.19/2000 :)
1. Colegul meu, @freeelis, v-a spus clar, cum prevede legea:
Perioada cat primiti indemnizatie de somaj nu este perioada de cotizare dar este perioada asimilata stagiului de cotizare si se ia in calcul la stabilirea pensiei.
2. Aveti inceredere in raspunsurile noastre care se bazeaza pe legi si pe experienta noastra in domeniu!
3. Daca vreti si alte confirmari puteti apela la Casa de Pensii de care apartineti sau intrati pe www.pensiiprahova.ro si veti primi raspuns de la cei care lucreaza in domeniu.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Iulie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc mult pentru raspunsuri

Alte discuții în legătură

Stagiu cotizare vs somaj tehnic nicusan nicusan Daca pe durata suspendarii contractelor individuale de munca, salariatii si pastreaza calitatea de salariat si de asigurat in sistemele publice de asigurari, ... (vezi toată discuția)
Prin ordonanta de urgenta 49/2001 se modifica legea 19/2000, ... goplanet goplanet prin Ordonanta de urgenta 49/2001 se modifica legea 19/2000, articolul 38 si alin 4 devine - Perioadele asimilate prevazute la alin 1 se valorifica pentru ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in conf. cu leg 360/2023 , va rog sa-mi comunicati ... valericadoinafurnea valericadoinafurnea Buna ziua, in conf. cu leg 360/2023 , va rog sa-mi comunicati daca cele trei perioade in care am fost in somaj si anume - 14.04 -30.09.1994 - 05.01 - ... (vezi toată discuția)