Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sanctiuni refuz dezinsectie (alergie la insecticid)
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sanctiuni refuz dezinsectie (alergie la insecticid)

Buna ziua! sa pus jos in scara la avizier anunt ca se va face dezinsectie in apartamente,ce se poate intampla daca nu ii primesc,au cum sa ma oblige?
Dezinsectia se face contracost si pentru a fi eficienta la nivel de locatie trebuie efectuata in toate apartamentele, la subsol, in pod, pe scari, in lift si in anexele comune.
Daca dezinsectia a fost hotarata de adunarea generala a asociatiei, operatia se plateste prin asociatie (mai ieftin decat pe fiecare apartament in parte) si toti locatarii vor contribui pentru a se face plata, sumele fiind repartizate prin tabelul lunar.
Daca nu le permiteti sa intre in apartament, operatia de dezinsectie nu va fi eficienta la nivel de locatie si daca s-a platit prin asociatie tot veti fi trecut la plata pe tabelul lunar.
.... si toti gandacii care fug din apartamentele dezinsectate se vor aduna la dv. in apartament.
Este posibil sa vi se aplice o amenda intre 500 - 3000 lei, eventual sa fiti obligata si la plata despagubiilor in cazul in care dizinsectia nu a fost eficienta din cauza nepermiterii accesului in apartamentul dvs.
Buna ziua,

Puteti mentiona si temeiul legal in baza caruia se pot aplica aceste amenzi ?

Multumesc.
DanAlyna, utilizator
dar eu am alergie la insecticid