Forum Discuţii juridice Executare silită Verificare poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Verificare poprire salariu

Buna seara,
In anul 2014 am primit o executare judecatoreasca la un credit neachitat
in suma de 5400 credit si 1100 cheltuiala executare.
Mi s-a pus propire de atunci pe salariu .
De atunci eu nu am mai tinut cont de suma achitata.
Cand am intrebat la serviciu am constatat ca mi s-a oprit suma de 9600 ron.
Cine a gresit angajatorul etc si ce este de facut pentru recuperarea banilor achitati in plus.
Buna ziua,

In primul rand ati contactat executorul judecatoresc pentru a vedea care este situatia dosarului ? Dosarul a fost sau nu inchis la data prezentei?

Majoritatea contractelor de credit contin clauze care permit aplicarea de dobanzi si penalitati zilnice, in acest caz suma de 6500 de lei fiind valabila doar la data transmiterii popririi.
Buna ziua ,
Multumesc pentru raspuns, dar vreaua sa va mai spun ca decizia catre firma este cu suma
de 6500 ron .Nu trebuia cumva alta decizie sau comunicare pentru a opri si dobanda sau penalitati
Buna seara,

In general pe adresele de infiintare poprire executorii folosesc sintagma " debitul de X Lei la care se percep dobanzi si penalitati ...".
Trebuie sa intelegeti ca este greu de estimat care va fi echivalentul in Lei al dobanzii percepute asupra debitului, intrucat aceast echivalent depinde de sumele care se achita sau nu se achita de catre debitor.

Mai important in cazul dvs. la momentul de fata este sa va interesati care este situatia dosarului, exact cum am mentionat anterior.
De asemenea, faceti o solicitare biroului executorului judecatoresc sa va comunice care este valoarea debitului in prezent, in cazul in care dosarul dvs. inca nu este inchis.
Buna ziua,
Ati avut dreptate .
Am fost la executar si mi-a spus cum sta situatia adica
-5400 debit
-1100 executor
-500 onorariu avocet
- 2600 dobanda legala.
Dupa ce am calculate a reiesit ca am chitat 30 lei in plus.
Au zis ca o sa faca ei o comunicare catre angajator cum ca s-a inchis debitul.
Cand am ajuns acasa am gasit o alta problema.
Avocatul a facut recurs pentru faptul ca doreste diferente cheltuieli judecata de 879 ron
pe langa 500 ron opriti deja .
Ce ma sfatuiti . Am impresia ca nu se mai termina odata.
Dacă titlul executoriu este un credit, înseamnă că avocatul dorește 1389 lei pentru o siplă cerere de executare silită pe care o putea face și un analfabet.

Dacă vă dă în judecată mergeți și vă apărați arătând că onorariul este disporoporționat de mare în raport cu munce efectiv prestată de către avocat. Practic nu a făcut decât o cerere de executare silită.