avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Verificare poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Verificare poprire salariu

Buna seara,
In anul 2014 am primit o executare judecatoreasca la un credit neachitat
in suma de 5400 credit si 1100 cheltuiala executare.
Mi s-a pus propire de atunci pe salariu .
De atunci eu nu am mai tinut cont de suma achitata.
Cand am intrebat la serviciu am constatat ca mi s-a oprit suma de 9600 ron.
Cine a gresit angajatorul etc si ce este de facut pentru recuperarea banilor achitati in plus.
Cel mai recent răspuns: ghitaciobanu , utilizator 00:51, 29 Octombrie 2015
Ma bucur ca ati primit lamuriri in legatura cu dosarul si ca in principiu procedura de executare s-a finalizat.

Din pacate nici eu n-am inteles exact la ce va referiti prin aceasta actiune a avocatului si ce-i cu aceste cheltuieli de judecata. In lipsa spetei propriu-zise nu prea imi pot imagina acum ce rol a jucat avocatul.
Buna seara,
Am primit citatie sa ma prezint pe 25 noiembrie in instanta.
Este nevoie sa angajez avocat sau pot sa ma prezint si singur si sa arat instantei ca am achitat cheltuieli de judecata , executare , etc.
Ma gandesc ca daca angajez avocat ma poate costa mai mult decat cere reclamantul (879 ron).
Poate ma sfatuiti dumneavoastra calea ce trebuie sa urmez deoarce pana acum tot ce mi-ati spus s-a dovedit a fi adevarat.
Va multumesc anticipat.
Buna seara,

Va rog sa ne dati mai multe detalii. Care este obiectul dosarului civil pentru care ati fost citat ? Cine este cel care solicita 879 Lei, care este este temeiul in care ii solicta si de asemenea, ce reprezinta aceasta suma de bani ?
stoicadanielapia a scris:


Am fost la executar si mi-a spus cum sta situatia adica
-5400 debit
-1100 executor
-500 onorariu avocet
- 2600 dobanda legala.


Cand a efectuat actualizarea debitului cu dobanda legala (cam mare dupa parerea mea) executorul v-a comunicat acea incheiere cu modalitatea de calcul? Era obligat sa o faca pentru ca dvs puteti sa o contestati.
La ce camatari ati facut creditul? dobanda este destul de mare asa ca merita sa va uitati putin in contract...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita v11 v11 Buna ziua. In octombrie 2014 am fost executata silit pentru suma de 6300 lei (reprezentand contravaloarea primita pe un card de cumparaturi )de catre o banca ... (vezi toată discuția)
Eos ksi - camatari cu acte elenaalec elenaalec Buna ziua, Am o datorie la Eos si platesc prin executor. Am vrut sa inchid datoria si am ajuns la o reducere cu cei de la EOS (3990) + 531 cheltuieli. ... (vezi toată discuția)
Dobanzi executare silita HoriaV33 HoriaV33 Buna ziua, Am marea rugaminte sa ma ajutati cu o parere privind situatia de mai jos. Am facut un credit pe care nu l-am putut plati lunar, intr-o ... (vezi toată discuția)