Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie agricola
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie agricola

buna ziua.
am o nelamurire legata de inregistrarea in contabilitate a productiei in curs de executie la o firma cu profil agricol.
atunci cand inregistrez 331=711 la sfarsitul lunii includ in 331 toate cheltuielile (de ex asigurari de utilaje, salarii personal administrativ, cheltuieli piese de schimb la utilaje, etc.) sau doar cheltuielile strict legate de productie, respectiv motorina, seminte, fertlizatori, etc.?
iar veniturile din subventii se inregistreaza in luna in care se primeste subventia sau se inregistreaza venituri in avans?
multumesc
poate te ajuta la ceva....

EXEMPLUL 1
Inregistrarea in contabilitate a cupoanelor valorice primite in agricultura

In luna august anul N se primesc cupoane sub forma de subventii pentru venituri aferente perioadelor viitoare.
445„Subventii”= 472„Venituri inregistrate in avans”

In luna septembrie anul N se incaseaza contravaloarea cupoanelor valorice.
512„Conturi curente la banci”= 445„Subventii”

Achizitionarea materialelor pentru lucrari agricole (cum ar fi: seminte, carburanti auto, insecticide, lucrari mecanice):
301„Materii prime”= 401„Furnizori”

Plata furnizorilor:
401„Furnizori”= 512„Conturi curente la banci”

In luna octombrie anul N se efectueaza lucrarile de toamna.
601„Cheltuieli cu materiile prime”= 301„Materii prime”

La sfarsitul lunii octombrie anul N se evidentiaza lucrarile agricole in curs de executie, la cost de productie.
331„Produse in curs de executie”= 711„Variatia stocurilor”

In luna iulie anul N+1 se inregistreaza recoltarea productiei.
345„Produse finite"= 331„Produse in curs de executie”

In luna august anul N+1 se inregistreaza vanzarea produselor agricole obtinute, conform facturilor emise.
411„Clienti”= 701„Venituri din vanzarea produselor finite”

Descarcarea de gestiune cu contravaloarea produselor vandute:
711„Variatia stocurilor”= 345„Produse finite"

Inregistrarea subventiei la venituri, in situatia in care cupoanele valorice s-au acordat pentru cheltuieli materiale, cu sumele care anterior au fost inregistrate ca venituri amanate:
472„Venituri inregistrate in avans”= 7412„Venituri din subventii de exploatare pentru materii prime si materiale consumabile”

In situatia in care cupoanele valorice se acorda pentru acoperirea diferentelor de pret, subventia respectiva se inregistreaza de asemenea pe venituri din activitatea de exploatare.
472„Venituri inregistrate in avans”= 7411„Venituri din subventii de exploatare aferente cifrei de afaceri”

Din exemplul de mai sus reiese ca la 31 decembrie anul N rezultatul contabil din cultura de toamna a anului N este zero.
Influentele productiei agricole incepute in acest an, dar obtinute in anul N+1, urmeaza a se vedea in rezultatul contabil alexercitiului financiar al anului N+1.
Ca urmare, cupoanele valorice reprezinta o forma a subventiilor de exploatare, motiv pentru care conturile utilizate in vederea reflectarii acestora in evidenta contabila sunt 445 „Subventii” si 741 „Venituri din subventii de exploatare”.

EXEMPLUL 2
Inregistrarea in contabilitatea agentilor economici care desfasoara activitati in domeniul agricol, a bonurilor valorice pentru motorina
Primirea bonurilor valorice:
5328„Alte valori” / analitic distinct= 741„Venituri din subventii de exploatare”

Primirea motorinei pe baza facturilor:
Primirea bonurilor valorice:
% = 401„Furnizori”/ analitic
301„Materiale consumabile"
4426„T.V.A. deductibila”

Darea in consum a motorinei:
601„Cheltuieli cu materiile prime”= 301„Materii prime”

Achitarea furnizorilor pentru motorina achizitionata:
401„Furnizori” / analitic = %
5328„Alte valori” / analitic distinct
512„Conturi curente la banci”
NOTA
Trebuie mentionat ca, in masura in care bonurile valorice sunt primite cu titlu gratuit, acestea urmeaza tratamentul contabil al subventiilor, potrivit pct. 196 din Reglementarile contabile aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.752/2005, cu modificarile si completarile ulterioare.

EXEMPLUL 3
Inregistrarea in contabilitate a ajutoarelor financiare primite pentru seminte

Operatorii economici, inregistrati pentru producerea de seminte, care beneficiaza de ajutoare financiare pentru productia de seminte, potrivit legii, precum si pentru prelucrarea, controlul si certificarea calitatii, comercializarea semintelor si a materialului saditor sau inregistrarea soiurilor de plante, vor evidentia in contabilitate ajutoarele financiare primite, astfel:
Inregistrarea dreptului de a primi sumele reprezentand ajutorul financiar:
445„Subventii”= 741„Venituri din subventii de exploatare”

Incasarea sumelor reprezentand ajutoare financiare:
512„Conturi curente la banci”= 445„Subventii”

Inregistrarea restituirii ajutoarelor financiare, precum si a penalitatilor calculate in cazul in care beneficiarii acestor ajutoare au incalcat conditiile pentru care au fost acordate

a. evidentierea obligatiei de a restitui subventia:
6588„Alte cheltuieli de exploatare”= 446„Alte impozite, taxe si varsaminteasimilate”

b. evidentierea penalitatilor calculate:
6581„Despagubiri, amenzi si penalitati”= 4481„Alte datorii fata de bugetul statului”

c. restituirea subventiilor si plata penalitatilor datorate:
% = 512„Conturi curente la banci”
446„Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate”
4481„Alte datorii fata de bugetul statului”

multumesc pt raspuns.
subventiile pe care le-am primit sunt subventii de la APIA pe hectar.
subventiile sunt acordate in luna aprilie 2009, ceea ce inseamna ca pe trimestrul II as avea impozit pe profit de platit, daca le inregistrez pe venituri, dar recoltarea va avea loc abia in trimestrul trei.
deci atunci cum procedez, inbregistrez veniturile in avans pana la vanzarea productiei?
da, atunci avem: 445=472
5121=445

iar in trim.trei: 472=74xx

(incasarea subventiei nu reprezinta un venit al societatii si ca atare nici nu poate fi luat in calcul la imp.pe profit)