avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sotul meu este iranian .vreau sa divortez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sotul meu este iranian .vreau sa divortez

Buna ziua.
Ultima modificare: Luni, 20 Iulie 2009
ana maria_s, utilizator
Cel mai recent răspuns: adqika , utilizator 21:37, 6 Februarie 2012
Daca nu are cetatenie romana va avea probleme serioase cu sederea in Romania.
Cu divortul nu sunt probleme aici.
.
Ultima modificare: Luni, 20 Iulie 2009
ana maria_s, utilizator
Ana Maria,
Daca divortezi, judecatorul poate hotara asupra desfacerii casatoriei ..pentru retragere avizei de sedere este alta procedura..

In privinta raului pe care consideri ca ti l-a facut, mai bine respira adanc si lasa-l sa treaca ..nu cred ca vrei sa iti ocupi timpul cu sesizari pentru a- l deporta pe fostul tau sot ..sau poate ma insel .
Incepeti procedura de divort; si sa nu mai locuiti impreuna cu el... Daca locuiti cu chirie, e simplu: plecati. Daca nu are loc de munca vor incepe problemele... Daca locuiti impreuna in casa parintilor dv ii rugati pe parinti sa depuna si ei o cerere de evacuare a toleratului care devine, curand, ”fost ginere”. Dupa ce obtineti sentinta de divort – definitiva si irevocabila – faceti o copie legalizata si o trimiteti la autoritatea pt straini, la biroul de imigrari (din localitatea in care locuiti)... pt a sesiza autoritatile ca situatia unui strain in RO s-a schimbat.
Daca nu are un loc de munca si nu mai e casatorit cu un cetatean roman e mai usor sa ajunga in situatia de a fi deportat... dar... nu se stie niciodata...

Am uitat: dupa ce obtineti sentinta puteti trimite / duce actul si la Politie... La Politie puteti anunta si faptul ca cetateanul strain X nu mai locuieste la adresa declarata...
Ultima modificare: Duminică, 19 Iulie 2009
trope_doi, utilizator
Sunt stupefiat de usurinta cu care vorbiti de deportarea unui cetatean strain de catre un stat parte la Conventia Europeana a Drepturilor Omului. Deportarea este o notiune ce nu poate coexista cu cea de democratie si oricum este o masura colectiva absolut interzisa in UE. Un cetatea strain poate fi cel mult expulzat si asta numai in conditiile in care a savarsit fapte reprobabile de o anumita gravitate sau a expirat termenul de sedere iar o astfel de masura o poate dispune numai Oficiul Roman pentru Imigrari prin decizie motivata atacabila in instanta. Vorbim aici de unele din drepturile fundamentale ale omului pe care statele parte la Conventie si le-au asumat nu numai fata de proprii cetateni ci si fata de orice persoana indiferent de cetatenie.

Ca sa revin la problema in cauza sotul doamnei poseda cel mai probabil un permis de sedere temporara de lunga durata in Romania pentru reintregirea familiei. Dupa desfacerea casatoriei acesta are dreptul la prelungirea permisului in mod independent. In acelasi timp dispune si de dreptul de a se angaja sau de a desfasura activitati economice conform reglementarilor legale si de a-si prelungi dreptul de sedere in virtutea acestui fapt.

In ce priveste solicitarea doamnei de a o sprijini in actiunea dansei de a-i face rau fostului sot indiferent de justificare ei bine aceasta este contrara codului deontologic al orcareia dintre meseriile juridice. Practic ceea ce incearca dumneaei sa realizeze chiar daca ar poseda mijloace legale se constituie intr-un abuz de drept. Dreptul nu a fost creat pentru a ii sicana pe cei din jurul nostru sau pentru a ne razbuna el a fost creat pentru a reglementa relatiile dintre oameni. A nu se intelege de aici ca eu contest justetea sentimentelor dumneai si veridicitatea situatiei concrete descrise insa aceasta este realitatea juridica a acestui demers.

Alte discuții în legătură

Nif cetatean strain gabryela212000 gabryela212000 Buna ziua! Sotul este cetatean Iranian, are permis de sedere, drept familial. Cont la o banca, l-au sunat sa actualizeze datele, sa duca NIF. Nu realizeaza ... (vezi toată discuția)
Permis de sedere in ro Damla Damla Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Am avut o relatie cu cetatean turc in urma careia am un copil. Copilul este recunoscut de tatal ... (vezi toată discuția)
Permis de sedere in ro pentru cetateni turci marinelacotta marinelacotta Am rugamintea daca imi puteti spune care sunt actele necesare pentru obtinerea permisului de sedere in Romania pentru niste cetateni turci care detin viza tip ... (vezi toată discuția)