Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... NIF cetatean strain
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

NIF cetatean strain

Buna ziua! Sotul este cetatean Iranian, are permis de sedere, drept familial. Cont la o banca, l-au sunat sa actualizeze datele, sa duca NIF. Nu realizeaza venituri in Romania. Din cate am inteles, NIF este doar pentru cetatenii din comunitatea europeana. Este corect? Banca poate sa ceara NIF? Ce se poate face? Va multumesc!
gabryela212000, utilizator
NIF pentru straini este similar CNP pentru romani. Il obține de la serviciul imigrari de la Politie.