Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea nr. 571/2003
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea nr. 571/2003

Buna ziua,

Sunt angajat al unei firme mari care ofera scutirea de impozit la salariu pentru angajati.
Eu nu am scutirea pentru ca facultatea pe care am facut-o nu se incadra in lista de facultăți din legea nr. 571/2003.
Din 30 iulie 2015 lista cu facultatile a fost scoasa conform modificarii legislative 217/4172/1348/835/2015.
Restul conditiilor le indeplinesc - fisa postului iar angajatorul indeplineste si el conditiile din moment ce ofera de multi ani aceasta scturie de impozit.

Din nefericere pentru mine, departamentul HR nu vrea sa imi dea scutirea de impozit spunand ca nu au primit metodologia ulterioara modificarii legislative.
Ce mi se pare ciudat este ca noii angajati care indeplinesc conditiile vechii legi sunt in continuare scutiti in timp ce eu nu sunt.

Ma intereseaza daca avem un caz si cu un avocat specilizat in dreptul muncii putem actiona angajatorul in judecata pentru a-l obliga sa imi aplice scutirea de impozit pe salariu(16% din brut).

Va multumesc

Regulament Forum Avocatnet.ro

2.6. In forum nu se stabilesc relatii profesionale intre cel care intreaba si cel care raspunde, cererile si ofertele de consultanta se fac in 3 moduri: prin intermediul mesageriei private, prin alegerea unui consultant din Catalog sau prin trimiterea unei cereri de oferta la Bursa consultantilor.

www.avocatnet.ro/content/con...

www.avocatnet.ro/content/bc|...