avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintat ca depune plangere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintat ca depune plangere

Buna seara,
Am un anunt pe olx.ro care suna in felul urmator
,,Vand,schimb Iphone 4 copie pt piese,nu are placa de baza,telefonul a ajuns la mine in urma unui schimb.Telefonul se vinde ca defect .Cine are nevoie de piesele care se vad in fotografi: display carcasa sau baterie il poate achizitiona la pretul de 40 ron.Produsul nu se dezmembreaza ,,
Mentionez ca telefonul este ansamblat.

Am timis acest telefon prin posta romana la un client care imi spune dupa ce coletul a plecat de la mine

,,salut astra trebuia sa o spun de la inceptu si mi cer scuze ca nu am zis mi sa zis de la servise de telefoane daca nu este functional displeyul sau buton home ca de iele am cea mai mare nevoie .pierd 40 de lei va returnez produsul si cu iel bani pusi de dumnweavoastra 10 pt trasport,,

Eu am facut o greseala sa-i spun,ca daca nu ii este nici o piesa de folos ii dau bani inapoi. Dupa 5 zile de la ridicarea coletului imi da mesaj ca nu este nici o piesa de folos, decat bateria si cat vreau pe ea.
In anunt scrie clar ca tel se vinde ca defect, iar pe forum raspanzandu-i, in conditile care nu este buna nici o piesa ii restitui banuti inapoi
Respectivul m-a anuntat ca depune maine o plangere la politie la adresa mea.
Ce sa fac,o parere va rog ,Cu respect Gabi



Interventie moderator: editare text
Ultima modificare: Marți, 20 Octombrie 2015
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Cel mai recent răspuns: Gabivasile , utilizator 20:03, 19 Octombrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Cam asa ceva ia fost frica sa nu ia teapa sau sa nu i se potriveasca piesele...iar apoi imi trimite mes cat vreau pe acumulator,in conditile care n anunt scrie ca nu se desmembreaza nici o piesa,El se bazeaza pe faptul ca i-am spus cai restitui bani inapoi daca nu este buna nici o piesa(asta datorita faptului ca si el ma-a anuntat ca imi trimite bani dupa ce vede daca ii ceva bun din tel,Alfel nu il ridica),dar se pare ca a gasit ceva de folos...
Ms de raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz de incredere sau inselaciune panduri11 panduri11 Am pun un anunt pe un site de vanzari cu un telefon defect cu poze cu detalii ce fel de telefon este , ce este defect , nu am stiut sa precizez cam cat ar ... (vezi toată discuția)
Buna seara! am o mare problema si va rog sa ma ajutati in cazul ... draghici_mariusc draghici_mariusc Buna seara! Am o mare problema si va rog sa ma ajutati in cazul acesta! Am cuparat o piesa auto second-hand,mai precis un chit ambreiaj,de la o Firma de ... (vezi toată discuția)
Dreptul de retur al unui produs defect cristiulian cristiulian Buna ziua, Am o nelamurire in privinta unei comenzi facuta cu ceva timp in urma, la distanta. Dupa o prealabila consultare telefonica si citirea ... (vezi toată discuția)