Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate am o nelamurire
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

am o nelamurire

Am si eu o nelamurire, stau la sat, a venit veterinarul si mi-a zis ca sunt obligata de lege sa pun microcip la catelul din curte, catelul are 7 luni. Ce se intampla daca nu pun cip la catel iau amenda de la stat? A si-mi cere 30 rod pentru cip
Trebuie respectate prevederile Ordinului ANSVSA nr. 1 din 07.01.2014 in care este mentionata microciparea cainilor cu stapan.
Pentru nerespectarea prevederilor se aplica amenzi contraventionale conform prevederilor OUG nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 227/2002, cu modificările şi completările ulterioare, în vederea identificării câinilor cu stăpân.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca