Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament

Pe un apartament de doua camere decomandate si dependinte, suntem trei coproprietari. Unul din ei locuieste in apartament, ceilalti doi isi vor partea lor. Cel care locuieste in imobil nici nu vrea sa-i despagubeasca cu bani pentru cotele ce le revin si nici nu vrea sa se vanda apartamentul pentru a imparti banii in cote egale. Daca facem actiune in instanta el nu lasa pe nimeni pentru efectuarea unei expertize, nu lasa nici un cumparator sa vada apartamentul, nici cei doi coproprietari nu mai au voie in casa. Cum putem proceda, apartamentul este in provincie, iar noi cele doua surori locuim in Bucuresti, iar fratele nostru locuieste in apartament.
In situatia in care nu se poate solutiona amiabil si se ajunge la varianta solutionarii in instanta,
aceasta,cu scopul expertizarii bunului imobil ,poate dispune ca accesul expertului tehnic sa fie asigurat prin prezenta autoritatilor=politie
Si daca gasim un cumparator, pe el cine il apara, si daca vede aceste divergente intre noi, mai vrea sa cumpere?
Vreau o cale legala nu ipoteze.