Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Documente necesare pentru angajare.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Documente necesare pentru angajare.

Buna ziua!
Recent am infiintat un SRL-D,iar acum as vrea sa ma angajez ca si administrator.Ce documente am nevoie ca sa ma angajez la propria mea firma,fiindca am inteles ca ar fi nevoie si de analize medicale,cazier,diplome de studii etc.
Va rog sa ma lamuriti cat mai detaliat .
Va multumesc
In principiu, sunt necesare pentru angajare:
- copie B.I/ C.I.
- copie act de studii
- copie certificat casatorie / hotarare de divort
- copie certificat nastere/ copie certificate nastere copii
- declaratie cu persoanele aflate in intretinere, pentru calculul deducerii personala
- certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
- pentru unele posturi sunt este necesar si cazierl judiciar ..

Vedeti si
www.avocatnet.ro/content/art...

Va multumesc pentru raspuns.
Deci sa inteleg ca exista un minim de acte obligatorii la angajare sau angajatorul hotareste ce acte sunt necesare?(analize medicale,cazier,diplome etc.)
Angajatorul stabileste ce acte sunt necesare pentru angajare.

Art. 27.C.mun.
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.

(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.
(3) Competenta si procedura de eliberare a certificatului medical, precum si sanctiunile aplicabile angajatorului in cazul angajarii sau schimbarii locului ori felului muncii fara certificat medical sunt stabilite prin legi speciale.
(4) Solicitarea, la angajare, a testelor de graviditate este interzisa.
(5) La angajarea in domeniile sanatate, alimentatie publica, educatie si in alte domenii stabilite prin acte normative se pot solicita si teste medicale specifice.

Art.8 din HG 500/2011
(1) Angajatorul are obligatia de a intocmi un dosar personal pentru fiecare dintre salariati, de a-l pastra in bune conditii la sediu, precum si de a-l prezenta inspectorilor de munca, la solicitarea acestora.
(2) Dosarul personal al salariatului cuprinde cel putin urmatoarele documente: actele necesare angajarii, contractul individual de munca, actele aditionale si celelalte acte referitoare la modificarea, suspendarea si incetarea contractelor individuale de munca, acte de studii/certificate de calificare, precum si orice alte documente care certifica legalitatea si corectitudinea completarii in registru.
.....