Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Raspundere patrimoniala PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Raspundere patrimoniala PFA

Buna ziua!
Am si eu nevoie de cateva informatii cu privire la raspunderea patrimoniala a PFA-ului. Un PFA are persoanitate juridica? Daca acesta are datorii poate fi dat in judecata sau actiunea va fi indreptata catre persoana fizica. Cine va raspunde cu patrimoniul in aceasta situatie?
Multumesc anticipat!
PFA raspunde pentru obligatiile sale cu patrimoniul de afectatiune, daca acesta a fost constituit, si, in completare, cu intreg patrimoniul sau, iar in caz de insolventa, va fi supusa procedurii simplificate prevazute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei, cu modificarile ulterioare, daca are calitatea de comerciant, potrivit art. 7 din Codul comercial.
(art.20 alin.1 din OUG 44/2008)
Cornel Vasile, Consilier juridic