Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... norme aplicare legea 126/2014
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

norme aplicare legea 126/2014

Buna seara! Va rog, imi puteti spune daca au mai aparut normele de aplicare a legii 126 din 2014 ?
Multumesc anticipat!
In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I , nr.83/30.01.2015, a fost publicat Ordinul MMFPSPV nr. 2396 / 18.12.2014 privind aprobarea Procedurii de efectuare a plăţii restituirilor prevăzute de Legea nr. 126/2014 pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, precum şi pentru stabilirea unor măsuri în vederea recuperării debitelor înregistrate cu titlu de indemnizaţie pentru creşterea copilului, precum şi a instrucţiunilor de aplicare a prevederilor art. II-IV din Legea nr. 126/2014 pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, precum şi pentru stabilirea unor măsuri în vederea recuperării debitelor înregistrate cu titlu de indemnizaţie pentru creşterea copilului.

Ordinul il gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
Sunt in concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani, incepand cu 25 aug 2015, in baza legii 126/2014 si a normelor de aplicare, pot avea si un contract de munca cu timp partial, fara ca indemnizatia sa se suspende, daca am venituri de max 3000 lei/an ?
Da, puteti avea asa ceva.
3000 lei / 12 luni, ar fi 250 lei/luna
este venitul brut?
Este vorba despre venituri supuse impozitului pe venit.