Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Amnistia fiscala pentru mame Legea 126/2014
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Amnistia fiscala pentru mame Legea 126/2014

Buna ziua! Va rog daca ma poate ajuta cineva! In luna Septembrie 2014 s-a dat legea Amnistiei Fiscale pentru mame Legea 126/2014,dar in continuare noua ni se opresc banii din indemnizatie de crestere copil pe motiv ca nu au venit Normele de aplicare a acestei legi! Va rog daca imi poate spune cineva ce este de facut?

Va multumesc!
In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I , nr.83/30.01.2015, a fost publicat Ordinul MMFPSPV nr. 2396 / 18.12.2014 privind aprobarea Procedurii de efectuare a plăţii restituirilor prevăzute de Legea nr. 126/2014 pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, precum şi pentru stabilirea unor măsuri în vederea recuperării debitelor înregistrate cu titlu de indemnizaţie pentru creşterea copilului, precum şi a instrucţiunilor de aplicare a prevederilor art. II-IV din Legea nr. 126/2014 pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, precum şi pentru stabilirea unor măsuri în vederea recuperării debitelor înregistrate cu titlu de indemnizaţie pentru creşterea copilului.

[ link extern ]
Buna ziua,

In 27.10.2014 am revenit din CIC, cu 5 zile inainte de expirarea acestuia.
Am depus in data de 2 Noi 2014 actele pentru acordarea stimulentului iar in 30 Ianuarie 2015 am primit decizie de impunere pentru indemnizatie necuvenita pentru perioada 27-30 Oct 2014.
Pot beneficia si eu de prevederile legii 126/2014(art.3lit C)?
Multumesc mult pentru ajutor.
Multumesc mult!
In aceste conditii , puteti beneficia de scutirea la plata . Depuneti cererea respectiva si atasati dovada ca ati depus actele pentru stimulent .

art.19 din OUG 111/2010:
(1)Beneficiarul drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă este obligat să comunice în scris primăriei orice modificare intervenită în situaţia sa, de natură să determine încetarea sau suspendarea plăţii drepturilor, în termen de 15 zile lucrătoare de la apariţia acesteia.
....

Din 27.10 pana in 02.11 nu sunt peste 15 zile lucratoare.
Multumesc pentru ajutor.