Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs sentinta perimare-rog raspuns urgent
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs sentinta perimare-rog raspuns urgent

buna ziua!
intr-un dosar civil (proprietate intelectuala) s-a dat sentinta de admitere a exceptiei perimarii, cu 5 zile de recurs de la pronuntare (pronuntarea a avut loc in martie 2015, dupa cum scrie in sentinta). inteleg ca acum nu se mai poate face recurs? exista alta cale de atac?
multumesc mult!
In dosarul acesta nu mai puteti face nimic pt ca ati pierdut termenul. Insa aveti posibilitatea sa deschideti un nou proces daca mai sunteti in termenul de prescriptie.
va multumesc din suflet dna avocat. temrenul de prescriptie este 5 ani din cate am citit, insa nu stiu daca se aplica si in cazul dreptuerilor la marca. de asemenea, cum se calculeaza acest termen? noi avem o marca inregistrata si am dat in judecata o firma care folosea o marca similara, insa cum ziceam, tribunalul a constatat perimarea.
Cel mai bine mergeti la un avocat si discutati, pe documente, aceste chestiuni. Termenul de prescriptie se socoteste de la momentul nasterii dreptului de a face ceva (conservare, recuperare, etc). Dar se poate socoti si de la data la care ati luat cunostinta de folosinta marcii de o terta parte neautorizata... ca sa nu aveti si alte surprize, incercati sa discutati cu un avocat acest subiect. La general informatiile nu sunt complete. Mult succes!
Procesul care tocmai s-a incheiat a intrerupt termenul de prescriptie. Asta inseamna ca de la data expirarii termenului de recurs a inceput sa curga un nou termen de prescriptie.
Iulia Blaja, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~