Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna; neplata pensie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna; neplata pensie

Buna seara

As dori sa stiu daca in urma divortului am primit impreuna cu fostul sot custodie comuna in privinta copilului si el nu mai plateste pensia alimentara din mai 2014,in acest caz pot pleca cu copilul in vacanta in strainatate?

Multumesc
Nu e nicio legatura intre pensie si vacanta.
Ca sa iesiti din tara cu copilul aveti nevoie de acordul tatalui. Daca nu vi-l da, va adresati instantei ca aceasta sa emita o hotarare care sa suplineasca acordul tatalui.
In ce priveste pensia, apelati la un executor judecatoresc in vederea executarii silite.
Draga doamana, asa cum v-a explicat moderatorul nu exista nicio legatura intre vacanta si neplata pensiei. Asa cum vi s-a spus puteti formula o cerere de ordonanta presedintiala pentru suplinirea acordului tatalui. Ca sa faceti o astfel de cerere trebuie sa dovediti ca tatal nu-si da acordul. Asa ca scrieti tatalui si solicitati-i acordul, dandu-i amanunte unede si pe ce perioada doriti sa calatoriti cu minorul. Abia in cazul in care in urma mai multor solicitari (2-3) nu primiti niciun raspuns sau va este refuzata solicitarea, va puteti adresa judecatoriei in raza careia locuiti, pe cale unei cereri pe ordonanta presedintiala, motivata in fapt si in drept, la care atasati in 2 exemplare dovezile de refuz si solicitare si pe care o timbrati. Procedura dureaza vreo 2-4 luni.
Separat, daca doriti, va puteti adresa ptr recuperarea pensiei unui executor si/sau puteti face o plangere la politia in raza careia locuiti ptr infr de abandon. Anterior ati putea solicita tatalui plata pensiei la zi.
Pensia de intretinere e dreptul copilului, nu vreun capriciu si se plateste lunar, la data fixa.
proastasatului, utilizator