Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoasterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoasterea copilului

sunt in concubinaj cu o fata casatorita legal si nu a divortat pana acum ea este insarcinata si vreau sa stiu daca pot recunoaste copilul
Bineinteles ca poti recunoaste copilul. Dupa nastere, se va prezuma ca el este copilul sotului, insa printr-o actiune in tagada paternitatii se poate stabili veritabilul tata.

De asemenea, recomand ca iubita dumneavoastra sa divorteze.
Este incidenta actiunea de tagada de paternitate.

Legitinarea calitatii procesuale active :

(1) Acţiunea în tăgada paternităţii poate fi pornită de soţul mamei, de mamă, de tatăl biologic, precum şi de copil. Ea poate fi pornită sau, după caz, continuată şi de moştenitorii acestora, în condiţiile legii.

(2) Acţiunea se introduce de către soţul mamei împotriva copilului; când acesta este decedat, acţiunea se porneşte împotriva mamei sale şi, dacă este cazul, a altor moştenitori ai săi.

(3) Dacă soţul este pus sub interdicţie, acţiunea poate fi pornită de tutore, iar în lipsă, de un curator numit de instanţa judecătorească.

(4) Mama sau copilul poate introduce acţiunea împotriva soţului. Dacă acesta este decedat, acţiunea se porneşte împotriva moştenitorilor lui.

(5) Tatăl biologic poate introduce acţiunea împotriva soţului mamei şi a copilului. Dacă aceştia sunt decedaţi, acţiunea se porneşte împotriva moştenitorilor.
Pana la tagada, puteti face o declaratie de recunoastere la notar. NU veti fi insa trecut in actul de nastere pana prin tagada nu este sters sotul doamnei.