Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

Buna ziua,
Din luna martie m-am angajat cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata, iar in luna septembrie am nascut. Am fost in concediu de maternitate august-octombrie. Pot beneficia de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 1 (unu) an?
Multumesc anticipat!
1. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente au agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Daca ati nascut in septembrie cele 12 luni eligibile sunt: octombrie 2014 - septembrie 2015.

3. Spuneti ce statut ati avut in fiecare luna din perioada octombrie 2014 - februarie 2015.
Am fost in somaj
Daca in perioada octombrie 2014 - februarie 2015 ati fost in somaj indemnizat atunci veti beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.
Trebuie sa anunt in scris angajatorul unde lucrez ca doresc sa intru in concediu pt crestere copil?
1. - Inainte de a se termina concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) faceti o cerere catre angajator prin care solicitati suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC pana la varsta de 1 an.
- Intrarea in CCC se poate face cu ziua urmatoare a ultimei zile de concediu de maternitate.

2. - Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie sa depuneti cererea tip si celelalte acte necesare la Primarie.
- De la Primarie luati lista cu actele necesare precum si formularul tip cerere.
- Actele se pot depune la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data cu care solicitati indemnizatia pentru CCC.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane