Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... cota lemn de foc populatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

cota lemn de foc populatie

Buna ziua

Stie cineva care este prevederea legala in baza careia primariile pot atribui o cota lemn de foc pentru populatie?
Primariile nu acorda nici o cota de lemn de foc, daca aveti in proprietate padure, aveti dreptul in fiecare an sa taiati 20 de metri cubi de volum lemnos pe an, conform art. 62 alin. 3 din Codul Silvic.
Nu as fi intrebat daca nu as fi stiut sigur ca in unele zone, primariile dau pentru fiecare familie o cota de lemne pt foc, pana la 3 mc, cu conditia ca fiecare sa-si asigure transportul. Acum nedumerirea mea este de ce in unele localitati se da si in altele nu. Ma interesa daca exista un temei legal sau daca e lasat la latitudinea primarului. Nu de alta, dar am auzit situatii in care lemnele din cota pentru populatie au fost valorificate de altii, cu primarul in frunte.