Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... un consilier juridic poate reprezenta firma oriunde?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

un consilier juridic poate reprezenta firma oriunde?

buna ziua! ma puteti ajuta cu un model de contract de reprezentare juridica si mai am o intrebare: ca si consilier juridic am voie sa reprezint firma in orice litigiu? mai clar vreau sa depun o plangere penala la parchet pe art. 215 inselatorie- bo fara acoperire, trebuie un avocat specializat sau pot sa reprezint si eu ca incepator in cazul in care dau inceperea urm penale si porneste procesul?va multumesc din suflet, sunt la inceput si am niste emotii
=D>Ca si consilier juridic puteti reprezenta firma in orice faza procesuala la orice instanta!
MULT NOROC!
MIHAI GRIGORE, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Sunteti curajos ca ati cerut sfatul!
Bafta!
jurist Clement a scris:

www.modelcontracte.ro
si potrivit Lg.514/2003 si statutului profesiei de cs jr,da puteti reprezenta in instanta prin dlegare-imputernicire,insa instanta va poate solicita legitimatia si roba de cs juridic !!
Bafta !
:dance:

Niciodata nu mi s-a cerut si nici colegilor mei roba, iar in ce priveste legitimatia de consilier juridic, doar la Inalta Curte....am scos-o la "aerisit" din portofel.;)
beatrice_mara a scris:

buna ziua! ma puteti ajuta cu un model de contract de reprezentare juridica si mai am o intrebare: ca si consilier juridic am voie sa reprezint firma in orice litigiu? mai clar vreau sa depun o plangere penala la parchet pe art. 215 inselatorie- bo fara acoperire, trebuie un avocat specializat sau pot sa reprezint si eu ca incepator in cazul in care dau inceperea urm penale si porneste procesul?va multumesc din suflet, sunt la inceput si am niste emotii

Daca sunteti cj la firma respectiva, puteti reprezenta firma in instanta sau in fata organelor de cercetare penala in baza unei delegatii semnate de catre directorul firmei. Pentru ce va trebuie contract de reprezentare? :stunned: