Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SRL-D contributii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SRL-D contributii

Buna ziua!
Am un SRL-D la care sunt actionar unic si administrator dar nu si salariat si nu primesc nicio remuneratie. Ma intereseaza daca, pe langa 16% impozit, trebuie sa platesc si contributiile CAS si CASS dupa dividend? Daca da, care este baza de calcul?
Multumesc,
hobotrading
Plata contributii pentru dividendele ridicate. Ce procedura urmam?
[ link extern ]
In articolul citat se discuta cazul in care actionarul unic de la un SRL are carte de munca la alt SRL. Nerelevant aici.