avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxe contribuții salariale SRL 2024
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxe contribuții salariale SRL 2024

Un SRL care se înființează în 2024,fara angajați , angajat doar administratorul ce taxe tb să plătească? Este posibil sa nu plătească contribuțiile salariale ( CAS, CASS,SOMAJ), ci doar impozitele?
Mulțumesc!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:19, 15 Ianuarie 2024
Ce taxe vor plăti firmele în 2024?
[ link extern ]

Nu are salariati nu plateste taxe pentru acestia.
Mulțumesc,asta am înțeles! Dar, ca administrator,unic angajat al firmei,poate plati doar impozitele,fara CAS,CASS și SOMAJ? Mulțumesc!!
Mulțumesc pentru răspuns! Este posibil ca administratorul,fiind singurul angajat să plătească doar impozitele,fara CAS, CASS,SOMAS, adică să fie scutit de plata taxelor salariale? Mulțumesc!!

Cornel Vasile a scris:

Ce taxe vor plăti firmele în 2024?
[ link extern ]

Nu are salariati nu plateste taxe pentru acestia.

Daca nu are salariati , va plati doar impozit pe profit .. Referitor la dividende
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl-d contributii hobotrading hobotrading Buna ziua! Am un SRL-D la care sunt actionar unic si administrator dar nu si salariat si nu primesc nicio remuneratie. Ma intereseaza daca, pe langa 16% ... (vezi toată discuția)
Plati buget administrator firma MANOLACHE LAURA MANOLACHE LAURA Administratorul unei firme ,ptr a-i merge cartea de munca ce tb sa plateasca la buget? (vezi toată discuția)
Obligatiile fiscale ale angajatorului simions simions Buna ziua! As vrea sa stiu ce sume trebuie sa plateasca angajatorul spre stat pentru un angajat care salariul minim pe economie 670 lei net ? Si ce anume ... (vezi toată discuția)