Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ORD. 50/1990 ANEXA II - PCT 143
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ORD. 50/1990 ANEXA II - PCT 143

Buna ziua,
Diminuarea pensiei a avut ca motivare: "NU S-A LUAT IN CALCUL CA ACTIVITATE IN GRUPA A II-A DE MUNCA PERIOADA XXX-XXX , INTRUCAT NU S-A FACUT DOVADA APROBA DEPARTAMENTULUI METODOLOGIEI, ASA CUM PREVEDE IN ORD.50/1990 ANEXA II- PCT.143 .
Va rog sa-mi explicati ,daca se poate, ce inseamna?
Ordin nr. 50 din 05/03/1990 (Ordin 50/1990)
pentru precizarea locurilor de munca, activitatilor si categoriilor profesionale cu conditii deosebite care se incadreaza in grupele I si II de munca in vederea pensionarii

in acest sens unitatea angajatoare va elibera o adeverinta tip privind conditiile in care a lucrata salariatul, in cazul dvs. conf pct 143 din ordinul mentionat mai sus
Voi face o cerere pentru aceasta adeverinta tip de la unitatea unde am lucrat.
Va multumesc pentru raspuns, va voi tine la curent pentru eventuale nelamuriri.
Prin ordin al ministrului muncii, familiei şi egalităţii de şanse a fost aprobată Procedura privind modul de întocmire şi eliberare a adeverinţelor prin care se atestă activitatea desfăşurată în locuri de muncă încadrate în grupele I şi/sau a II–a de muncă potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, necesare stabilirii şi/sau modificării drepturilor de pensie în conformitate cu prevederile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii. În acest sens, adeverinţele se eliberează pe baza documentelor verificabile aflate în evidenţele angajatorilor sau ale deţinătorilor de arhive.
Cererile prin care persoanele interesate solicită eliberarea adeverinţelor prin care se atestă faptul că în anumite perioade anterioare datei de 1 aprilie 2001 şi–au desfăşurat activitatea în locuri de muncă încadrate în grupele I şi/sau a II–a de muncă se depun la angajatori sau la deţinătorii arhivelor acestora, după caz.

În conformitate cu prevederile Decretului nr. 92/16.04.1976 privind carnetul de muncă şi ale Ordinului M.M. nr. 136/29.07.1976 pentru aprobarea metodologiei de întocmire, completare, păstrare şi evidenţă a carnetului de muncă, înregistrarea în carnetul de muncă a activităţilor desfăşurate în grupele I sau a II-a de muncă era obligatorie. În situaţia persoanelor în ale căror carnete de muncă există înregistrări ale activităţilor desfăşurate în grupa I sau a II-a de muncă, dar care nu au putut fi valorificate din cauza unor vicii de formă sau de fond, înlăturarea acestora se poate face numai în baza adeverinţelor întocmite şi eliberate în conformitate cu prevederile Ordinului nr. 590/2008.