Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitare termica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitare termica

Buna ziua,

In anul 2011 mi-am izolat apartamentul propietate pe cheltuiala mea.

Blocul in care locuiesc are 4 etaje si pe scara 4 sau izolat pe banii propietarilor apartamentele de la parter pana la etajul 3, la etajul 4 nu locuia nimeni si apartamentul urma sa fie vandut.
In momentul de fata Primaria reabiliteaza blocul si ni sa dat jos izolatia facuta de noi fara sa fim intrebati.
Ca si materiale am folosit acelasi tip de polistiren ignifug de 10 cm, polistiren pe care-l vor folosi si cei care reabiliteaza acum blocul.
Diferenta va fi poate la culoarea vopselei structurate ( decorativa care se aplica la final).
Problema este ca o parte din cheltuiala cu reabilitarea blocului va fi suportata de locatari.
Este normal sa platesc aceasta cheltuiala in conditile in care eu imi izolasem singur apartamentul, cum imi recuperez banii investiti c.c.a 1000 Euro.
Ce parere aveti si despre termopanele pe care cica trebuie sa le schimbam daca nu sunt cu 5 camre ca in Proiect ?
Te pot obliga sa le schimbi, daca sunt mai slab calitative ?

Multumesc
Va cionfruntati cu o situatie generata de dezinteresul presedintelui de asociatie pentru reprezentarea si apararea intereselor membrilor proprietari
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este acela care a reprezentat interesele asociatiei de proprietari in raportul juridic=contractul de executie modernizare si eficientizare energetica incheiat cu primaria
Se impunea ca presedintele de asociatie sa apere interesele membrilor proprietari care au suportat c/v modernizare energetica.care detin montate tamplarie termopan,astfel incat sa negocieze executia modernizarii fara afectarea lucrarilor existente
Presedintelui de asociatie ia fost mai usor sa semneze contractul inaintat de catre primarie fara a mai negocia pastrarea lucrarilor existente
Contravaloarea lucrarilor realizate prin initiativa privata ,legal nu se poate recupera
Daca asociatia de proprietari ar fi executat modernizarea energetica prin aportul financiar exclusiv al membrilor proprietari,puteati beneficia de faciliatea scutirii impozitului aferent locuinta
Daca proiectul executiei modernizarii prevede instalarea unui anumit sistem de tamplarie termopan,toti proprietarii sunt obligati sa accepte instalarea sau inlocuirea vechilor geamuri termopan