Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... parti comune dupa deconectare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

parti comune dupa deconectare

Buna seara,

Sunt la curent cat de cat cu legislatia actuala in ceea ce priveste partile comune intr-o asociatie de proprietari.

Pe scurt, fiecare proprietar este proprietar atat asupra apartamentului in care locuieste cat si asupra unei cote (part indiviza) din partile comune (lucru atestat si de catre contractul de cumparare si de catre CF).

Asta inseamna drepturi si obligatii. (drept de folosire, obligatii la reparatii, etc).

Tot mai multi proprietari se deconecteaza de la sistemul de incalzire centralizat, ceea ce duce la situatia in care de fapt, ei nu mai folosesc partile comune aferente incalzirii.

Din cate inteleg, legal sunt in continuare obligati insa sa participe la tot ce inseamna reparatii, costuri intretinere etc al acestor instalatii, fiind in continuare proprietari ai acelorasi parti comune.

Normal ar parea insa ca ei sa nu mai fie proprietari asupra partilor comune aferente incalzirii si deci sa nu mai fie obligati la aceste costuri, din moment ce nu mai folosesc aceste instalatii.

Care sunt formalitatile legale/juridice prin care se poate face acest lucru? (recalcularea partilor comune datorita deconectarilor)

Stie cineva din proprie experienta o rezolvare a unei astfel de situatii?

Va multumesc
Cristian

ps: sunt la curent si cu multele abuzuri care se fac (obligatii care sunt ignorate) de catre cei deconectati sau de catre furnizorul de caldura, nu acelea sunt subiectul intrebarii mele.
tcriss a scris:

....Tot mai multi proprietari se deconecteaza de la sistemul de incalzire centralizat, ceea ce duce la situatia in care de fapt, ei nu mai folosesc partile comune aferente incalzirii.

Gresit: ei se folosesc in continuare de partile comune ale sistemului de incalzire prin tevile verticale care le strabat apartamentele si conductele din subsol. O parte din caldura livrata in bloc ajunge si in apartamentul lor prin acele tevi verticale - proprietate comuna.

Normal ar parea insa ca ei sa nu mai fie proprietari asupra partilor comune aferente incalzirii si deci sa nu mai fie obligati la aceste costuri, din moment ce nu mai folosesc aceste instalatii.

Doar pare. La proprietate nu se renunta prin nefolosire, ci prin instrainarea ei cu act de vanzare, donatie, mostenire. Or, nu se poate vinde, dona, cota-parte din instalatia din subsol sau tevile verticale din apartament. (Si chiar daca si le-ar vinde virtual, desi acest lucru nu se poate deoarece proprietatea comuna are caracter indivizibil, nedelimitat, costurile pentru acea cota-parte indiviza ar trebui suportate de cumparator).
HG 1588/2007 cu normele de aplicare a Legii 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari prevede:
Art.32
.....
(3) Niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta ori in alte situatii.

Care sunt formalitatile legale/juridice prin care se poate face acest lucru? (recalcularea partilor comune datorita deconectarilor)

Asadar, instalatia comuna ramanand intreaga si folosita in continuare, nu are ce sa fie recalculat.
tcriss a scris:

Normal ar parea insa ca ei sa nu mai fie proprietari asupra partilor comune aferente incalzirii si deci sa nu mai fie obligati la aceste costuri, din moment ce nu mai folosesc aceste instalatii.

Aspectul ca locatarii inteleg sa renunte la sistemul centralizat de incalzire,nu constituie temei legal pentru ca acestia sa fie exonerati de la obligatia platii parti comune
Daca in imobilul de locuit in comun ramane instalatia parte comuna de alimentare cu agent termic,urmeaza sa se calculeze si sa se impune cota parte comuna caldura-indiferent de dorinta si interesul locatarilor
Este situatie similara impunere lunara plata parte comuna lift-intretinere si reparatie ,inclusiv la locatarii situati la parter si mezanin