Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa mostenire vanduta si cumparata alta cu sotul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa mostenire vanduta si cumparata alta cu sotul

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: sunt mostenitoarea unui apartament cu doua camere si as dori sa-l vand pentru a cumpara unul cu 3 camere. In situatia in care 80% din bani provin din banii obtinuti din vanzarea apartamentului mostenit, iar diferenta o s-o pun impreuna cu sotul meu, pot stipula in contractul de vanzare cumparare al noului imobil cu 3 camera ca 80% din bani provin din mostenire?

Va multumesc pentru ajutor.
Sigur. Se poate stipula in contract provenienta banilor.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Cei de la Cartea Funciara vor respecta aceste procente sa le aiba precizate strict la Oficiul de Cadatru?
Altfel , nu are nicio importanta....Asa am facut si eu contractual, dar tb sa ma interesez daca au stabilit bine cotele conform contractului cei de la Cartea Funciara.
Provenienta banilor nu asigura cote de proprietate, bunul va fi tot comun supus conventiei matrimoniale (daca se face) sau legii.
Depinde ce urmariti. Va ajuta la un eventual partaj, dar nu il evita.
Deja nu mai inteleg....
Aceasta casa, desi vanduta cu contract de vz-cump intra la partaj ?!