Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata intretinere

BUNA ZIUA , DE CURAND NOUA ADMINISTRATORA A BLOCULUI A STABILIT PRN SEDINTA DE SCARA RATE LUNARE PENTRU REPARATIA ACOPERISULUI AL SCARII, NU AM AVUT BANII NECESARII LUNAR PENTRU A PLATII ACEASTA RATA SI AM RAMAS IN URMA...ACUM 2 ZILE LA PLATA INTRETINERII MI-A SPUS CA MA VA DA IN JUDECATA CA NU AM PLATIT ACEASTA RATA. ARE DREPTUL SA FACA ASA CEVA CAND EXISTA ALTE PERSOANE CARE NU SI-AU ACHITAT NICI INTRETINEREA LUNARA ? MENTIONEZ CA INTRETINEREA ESTE PLATITA LA ZI
Poate e numai o amenintare.
In judecata va poate da comitetul executiv, nu administratora.
Ar fi bine sa discutati cu presedintele asociatiei si sa faceti un plan de esalonare a acestei sume.

Interventie moderator
Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, este contrar regulamentului forumului.
In cazul neachitarii in termen de 90 de zile de la termenul scadent a cotelor individuale de intretinere inclusiv parti comune ,este prevazut dreptul asociatiei de proprietari,in temeiul disp L nr 230/2007 art 50 sa actioneze in judecata proprietarii
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care dispune masurile necesare recuperarii debitelor
Administratorul de imobil este factor de executie
Presedintele de asociatie poate sa imputerniceasca administratorul de imobil sa desfasoare demersuri in instanta imptriva rau platnicilor