Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare

Matusa sotului a decedat anul acesta . Nu are mostenitori directi. Anul trecut a luat in spatiu o persoana care si-a facut buletin la adresa locuintei ei. Cum si de cine poate fi evacuata ? Ce drepturi are aceasta persoana asupra locuintei ? Mentionez ca nu este ruda cu decedata si nici nu are contract de inchiriere.
Puteți să formulați o acțiune în evacuare întemeiată pe prevederile art. 1033 și următ. di codul de procedura civilă.
Cum adica nu are mostenitori directi, sotul dvs ce e ?

Succesorii defunctei il pot evacua pe cel care locuieste in acel imobil .