avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare

Matusa sotului a decedat anul acesta . Nu are mostenitori directi. Anul trecut a luat in spatiu o persoana care si-a facut buletin la adresa locuintei ei. Cum si de cine poate fi evacuata ? Ce drepturi are aceasta persoana asupra locuintei ? Mentionez ca nu este ruda cu decedata si nici nu are contract de inchiriere.
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 13:49, 31 Octombrie 2015
Puteți să formulați o acțiune în evacuare întemeiată pe prevederile art. 1033 și următ. di codul de procedura civilă.
Cum adica nu are mostenitori directi, sotul dvs ce e ?

Succesorii defunctei il pot evacua pe cel care locuieste in acel imobil .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire cu bucluc :) gyova26 gyova26 Buna ziua. In vara anului 2013 bunica mea a decedat. Succesiunea s-a facut fara probleme doar ca eu nu pot folosi imobilul deoarece bunica i-a facut unei ... (vezi toată discuția)
Evacuare ocupanti urgent Antik Antik Buna seara , Am mostenit un imobil,detin cota de 100% din imobil dar am mostenit si cu cativa ocupanti care ocupa cateva incaperi...fara a detine ... (vezi toată discuția)
Persoana luata in spatiu locativ nectarya nectarya Eu si sotul suntem proprietarii unui apartament in care am luat in spatiu locativ o ruda, facand-ui carte de identitate cu adresa noastra (desi eu nu am fost ... (vezi toată discuția)