Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta grupa 2 de munca.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta grupa 2 de munca.

In perioada 1980-1983 am lucrat la IMMR Brasov, perioada pt care am primit o adeverinta de grupa 2 de munca cu temei legal ord 125/1990 anexa 2, poz 103 si act MMPS 5120/1991.Cei de la CJP Suceava mi-au respins adeverinta pe motiv ca temeiul legal e incorect.Intradevar ord 125 e valabil pt cei care au lucrat dupa 1 martie 1990, dar actul MMPS 5120/1991 prevede clar ca cei care au lucrat in genul de activitati cum au fost IMMR-urile "beneficiaza de grupa 1 sau 2 de munca de la data la care a lucrat la locurile de munca si activitatile respective".Mentionez ca ord 50/1990 nu are prevazut in anexe activitatile de la IMMR.Dumneavoastra ce parere aveti, cum sa procedez pt a-mi fi recunoscuta adeverinta?
Pentru calculul pensiei se au in vedere prevederile din Ordinul MMPS nr. 50/ 1990 completat cu toate avizele ulterioare la data de 31.08.1994, caz in care actele legislative mentionate de dvs. ar fi trebuit incluse.
Respectivul document nu a fost publicat in MO dar a a fost distribuit de catre Ministerul muncii la casele de pensii, intreprinderi, sindicate, ITM, etc.
Il gasiti si pe avocatnet.ro in documente utile. www.avocatnet.ro/content/con...
Temeiul legal mentionat de firma nu este cel corect, motiv pentru care nu s-au luat in calcul perioadele mentionate de dvs.
Solicitati firmei sa va elibereze o adeverinta in care sa faca referire la perioadele lucrate in grupa de munca tinand cont de documentul mentionat mai sus.