Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Respingere dosar pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Respingere dosar pensionare

Ma numesc Viorel si socrului meu de 62 ani care a cotizat la sistmul de pensii 45 ani si 1 luna. A fost incadrat mecanic auto conform Ord. 50/1991, adresa MMPS nr. 5527/22.05.1991 pct. 7 si Ord. 125/ 1990 in perioada 04.10. 1985 15.02.1991. I se respinge dosarul de pensionare cu argumentarea ca temeiul legal specificat pt incadrarea in grupa sup de munca nu corespunde functiei indeplinite respectiv nu contine datele de identificare a persoane( intr-adevar pe adeverinta nu e trecut CNP-ul sau datele din cartea de identitate)... daca m-ati pute ajuta cu un sfat v-a fi recunoacator.
ViorelApalaghiei, utilizator
Socrul dvs. sa solicite in scris, cu nr. de inregistrare/ data, o noua adeverinta de la firma completata conform anexei 14 din HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare. Adresa trebuie completata la toate rubricile, semnata si stampilata.
Pentru perioada respectiva trebuie facute referiri la Ordin MMPS nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994, anexa nr. ..., poz. nr. ... Se mai mentioneaza actul normativ intern prin care socrul dvs. este nominalizat la loc de munca/ post de lucru/ meserie/ activitate incadrat(a) in grupa de munca (acest document se anexeaza in copie xerox).
Conform actului normativ susmentionat, firma trebuie sa faca aceste mentiuni in carnetul de munca.