Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Respingere dosar de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Respingere dosar de pensii

Cu toate ca am adeverință cu încadrare în grupa a doua; temei juridic pct. 65, 67 din ordinul 125/1990; nu a fost luata în seama pe motivul ca pe cartea de munca a fost completat cu pct. 53 și 55 din același ordin 125 /1990.
Menționez ca lucrez ca dusisator-polisator în cadrul IOR. SA Bucuresti
Daca pe carentul de munca aveati mentiuni legate de incadrarea in grupa de munca, de ce ati mai depus si adeverinta ?
In mod normal, adeverinta trebuie intocmita cu respectarea anexei 14 din HG nr.257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare, iar referirea la actul normativ sa fie Ordin MMPS nr. 50/ 1990 completat al 31.08.1994.
Solicitati firmei sa emita o noua adeverinta in conformitate cu cele susmentionate si sa mentioneze separat intr-o notificare anularea precedentelor mentiuni legate de grupa de munca, justificand eroarea.
Ati mai primit raspuns si in acest topic
www.avocatnet.ro/forum/discu...

p.s.
Nu mai deschideti mai multe topicuri legate de aceeasi problema.
Cornel Vasile, Consilier juridic