Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa de munca pana 2001
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa de munca pana 2001

Daca laborator clinic de analize medicale din spitale beneficiaza de grupa a II si in baza caror legi. Am lucrat ca asistent med de laborator si nu am trecuta grupa de muncadin 1976 pana in 2001 in carnetul de munca. Multumesc.
Pentru perioada respectiva sunt aplicabile prevederile Ordin MMPS nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994. Conform acestui act normativ pentru a beneficia de grupa de munca, activitatea trebuie sa se regaseasca nominalizata in anexa 2 la ordin, iar firma la care ati lucrat trebuia sa intocmeasca anual, documente interne (buletine de determinare noxe, analize medicale la salariati, etc.), sa obtina avizul ITM pentru locuri de munca propuse a fi incadrate in grupa de munca si sa nominalizeze prin document intern, lucratorii pe locuri de munca pentru care s-a obtinut aviz pe loc de munca/ activitate/ profesie. Trebuiau facute mentiuni anuale in carnetul de munca.
Daca nu aveti mentiuni in carnetul de munca puteti solicita firmei sa va elibereze o adeverinta intocmita conform anexei 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare.