Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa de munca inainte de 2001
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa de munca inainte de 2001

sunt de profesie asistent medical de laborator, lucrez ca asistent medical de laborator din 1976 si pana in prezent, fara intrerupere. Am lucrat 3 ani la laboratorul de analize al Spitalului Judetean Piatra Neamt, apoi 10 ani la laboratorul de analize medicale al Spitalului orasenesc Lipova, apoi din 1989 la laboratorul de analize medicale al Spitalului Judetean Arad. Abia din 01.04.2001 este mentionata in cartea de munca grupa de munca, respectiv "conditii deosebite". Intrebarea mea este daca beneficiez de grupa de munca si pentru anii lucrati anterior, respetiv perioada 1976-1989, avand in vedere aceeasi functie, locatie si conditii de munca, si ce trebuie sa fac, pt ca doresc sa-mi pregatesc dosarul in vedere pensionarii ?
Solicitati adeverinte intocmite conform anexei 14 la HG nr.257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare de la laboratoarele unde ati lucrat.
Pana in 2001 s-au aplicat prevederile Ordin MMPS nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994 privind acordarea grupelor I si II de munca si exista obligatia intocmirii unor documente (care aveau la baza buletine de determinare de noxe si programe de masuri cu termene si responsabilitati) ce trebuiau avizate de catre ITM pentru locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii/ activitati incadrate in grupa de munca si obligatia firmei de a face mentiuni in carnetele de munca.
In perioada 1969-1990 nu era nevoie de buletine de determinare noxe si trebuia sa se faca inregistrarea in carnetul de munca de catre firma in baza listelor stabilite de comun acord patronat-sindicat.
Adeverintele pot fi emise daca la firmele unde ati lucrat se regasesc aceste documente.