Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarbatori legale compensate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarbatori legale compensate?

As avea urmatoarea intrebare privitoare la sarbatorile legale de 30 nov. si 1 dec. 2015:
Daca firma hotaraste prin decizie interna ca se lucreaza in aceste zile, iar acestea se vor compenza in urmatoarele 30 zile cu zile libere platite, care este procedura?
Trebuie instiintat oficial ITM-ul?
Codul Muncii
Art. 142
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

In speta, nu trebuie instiintat ITM-ul pentru asa ceva.

In caz de control ITM, puteti prezenta decizia interna prin care conducerea a hotarat ca in ziua de sarbatoare legala sa se lucreze datorita specificului activitatii care nu permite intreruperea lucrului cu mentiunea compensarii acestei zile intr-o alta zi in urmatoarele 30 de zile.
Nu este nevoie de acordul salariatului, el semneaza acea decizie de luare la cunostinta.
Multumesc mult.