Forum Discuţii juridice Executare silită Speta executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Speta executare silita

Anul trecut am vandut un teren si o casa cu termen de plata al restului de pret de 10 luni.

Beneficiez de un drept de ipoteca legala pentru pretul neachitat comf. art.2386 pct.1, inscrisa in cartea funciara.
La data vanzarii s/a transferat dreptul de propietate iar cumparatorul a intrat in posesie.

Am notificat debitorul invitandu/l la biroul notarial ,unde a fost in imposibilitatea de a plati pretul ,refuzand semnarea incheerii de constatare notariale.
Am procedat la investirea actului,in instanta obtinand formula de executare.

In acest moment,debitorul nu este de gasit.

Acum doresc sa/mi iau bunul inapoi, ar fi posibil in 30 zile,deoarece am un client care doreste sa/mi plateasca diferenta de pret.

Multumesc
Prin executarea silita va veti obtine diferenta de pret si nicidecum nu veti redobandi proprietatea imobilului.
Acesta va fi scos la licitatie si din pretul obtinut va veti recupera suma pe care v-o datoreaza cumparatorul.
Conteaza cat e diferenta de pret si cat e valoarea imobilului. Puteti adjudeca imobilul in contul creantei la minim 75% din pretul de pornire si daca e cazul, ii veti plati dvs diferenta cumparatorului.
pretul total al vanzarii este de 4000 euro, s/a platit 1100 euro iar diferenta de 2600 ar reprezenta 75%...dar mai sunt si penalitatile de 0,2% zi ceea ce ar putea creste la 80% valoare neplatita.