Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Stagiu de cotizare CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Stagiu de cotizare CAS

Buna ziua. As dori sa stiu ce semnifica faptul ca daca persoană a optat pentru o contribuție la pensii de 10,5%, atunci nu va beneficia de întreg stagiu de cotizare în momentul stabilirii punctajului pentru pensie. Va multumesc
Procentul total este 26,3% pentru conditii normale de munca, din care 10,5% pentru contributia individuala si 15,8% pentru contributia datorata de angajator. Daca nu sunteti in situatia persoanei care are un contract de munca ci in alte situatii pentru care trebuie sa platiti contributie la pensie, ar trebui sa platiti dumneavoastra direct intreg procentul (care de exemplu in aceasta luna reprezinta 222 lei) pentru a va lua in calcul intreg stagiul pe luna respectiva.
Multumesc pt. raspuns. Sunt in situatia uni PFA care urmeaza ca incepand de la 1 ian 2016, sa plateasca 10,5 % CAS. Vroiam sa stiu ce in seamna ca nu beneficiaza "de întreg stagiu de cotizare în momentul stabilirii punctajului pentru pensie". Tehnic vorbind cat va beneficia?
Precizari vor apare cand se vor publica normele de aplicare a noului cod fiscal. Acel procent va fi cel minim si obligatoriu daca mai aveti in alta parte un contract de munca valabil. Daca nu, platiti obligatoriu intreaga valoare..