Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Activitate ocazională
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Activitate ocazională

Bună ziua!
Am un SRL și un birou de mediator. Datorită fiscalității exagerate ce urmează să împovăreze profesiile liberale, mă gândesc să închid biroul de mediere.
Întrebare: ar putea exista un cadru legal prin care mediatorul-persoană fizică să desfășoare o activitate în cadrul SRL-ului, ca și activitate secundară, ocazională?
Dacă da, vă rog să-mi spuneți și mie. Nu are rost să mențin biroul de mediere în condițiile în care trebuie să vin cu bani de acasă pentru a plăti taxele către stat. Dar, parcă și de activitatea de mediere îmi pare rău.
Buna ziua! Nu cred ca raspunsul meu e util atat de tarziu, dar banuiesc ca ati putea adauga un cod CAEN la SRL pentru a va permite aceasta activitate in cadrul SRL.

In plus, sunt curios daca mai considerati ca profesiile liberale sunt suprataxate, avand in vedere ca la PFA, contributiile CAS si CASS sunt obligatorii doar pentru echivalentul salariului minim.

Cu stima