Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa de munca nevalorificata la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa de munca nevalorificata la pensie

O persoana a primit decizia de pensionare limita de varsta dar in calcul nu au fost inclusi si anii lucrati in grupa a - 2- a total 14 ani si 1 luna ani lucrati in functia de primitor distribuitor si gestionar la o balastiera apartinand unui trust de constructii. Pe decizia de pensionare la motivare scrie " meseria de primitor-distribuitor nu se regaseste in nomenclatorul cu grupe de munca". Exista o rezolvare? Va multumesc!
Cum se motiveaza de catre firma unde ati lucrat incadrarea dvs. in grupa de munca ? Ce documente, legislatie se mentioneaza ?
Pentru a va incadra in grupa de munca, firma trebuia sa intocmeasca niste documentatii, sa obtina avizul ITM pentru locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii/ activitati incadrate in grupa de munca si sa nominalizeze printr-o decizie interna lucratorii incadrati la locurile de munca aflate in grupa a 2-a de munca.
In carnetul de munca sunt mentionate perioadele lucrate in grupa a 2- a astfel 15.08.1977 - 01.02.1991 si 18.08.1991 - 01.05.1992 cf HG 1223/90 si Ord. 50/90 poz 129 anexa 2.
Din ultimul dvs.mesaj inteleg ca nu s-a facut referire la Ordin MMPS nr.50/ 1990 completat la 31.08.1994.
Solicitati firmei sa va elibereze o adeverinta intocmita conform prevederilor din anexa 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare, facand referire la prevederi din Ordin nr. 50/ 1990 completat cu toate avizele ulterioare la data de 31.08.2994 si sa anexeze copie dupa decizia interna (emisa la o data apropiata de 31.08.1994) prin care ati fost nominalizat ca beneficiar de loc de munca incadrat in grupa de munca. Aceasta decizie trebuia mentionata anual in carnetul de munca impreuna cu legislatia la nivel antional.
Daca nu s-a primit avizul ITM (vezi mesajul meu anterior), firma nu putea sa emita decizia mentionata.
gigipopa a scris:
Din ultimul dvs.mesaj inteleg ca nu s-a facut referire la Ordin MMPS nr.50/ 1990 completat la 31.08.1994.

Ba da, în înscrierea din carnetul de muncă a fost menționat și Ordinul nr. 50/1990. Citez ultimul mesaj al doamnei/domnului care a deschis această discuție.
In carnetul de munca sunt mentionate perioadele lucrate in grupa a 2- a astfel 15.08.1977 - 01.02.1991 si 18.08.1991 - 01.05.1992 cf HG 1223/90 si Ord. 50/90 poz 129 anexa 2.

@ danares1

Singurul loc unde persoana respectivă poate rezolva această situație este instanța. Decizia de pensie trebuie contestată. Casele de pensii nu au dreptul să cenzureze înscrierile din carnetul de muncă al benefeciarului, însă, prin nevalorificarea acestor perioade, casa de pensii tocmai asta a făcut.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc pt raspunsuri. Am depus contestatie la decizia de pensionare la CCC si apoi in functie de raspuns la instanta ( am inteles ca asa e procedura) . De la Casa de pensii ne-au trimis la fostii angajatori sa cerem adev de vechime cu grupa de munca pentru a citez" intari cele scrise in carnetul de munca" adica drumuri multe in alte judete sa caut arhiva unor firme care nu mai functioneaza.