Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de apel Tribunal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de apel Tribunal

Buna dimineata,

In data de 08.10.2015(data postei) am primit raspuns de la Tribunalul Bucuresti pentru procesul judecat in data de 21.09.2015.
In comunicarea hotararii civile s-a specificat ca pot face apel in termen de 30 de zile de la comunicare.
Eu am inteles ca sunt 30 zile de la data primirii plicului prin posta, adica 08.10.2015.
Este coresct? sau sunt 30 zile din data de 21.09.2015, cand a avut loc judecarea in sala de tribunal?
Mentionez ca am cerut judecarea in lipsa mea.
Mai pot face cerere de apel acum?

Multumesc pentru raspuns
Cele 30 de zile curg de la data comunicarii prin posta a sentintei motivate, adica de la 08.10.

Veti motiva in scris apelul si il veti depune la tribunal, urmand ca dosarul sa fie inaintat spre competenta solutionare curtii de apel.
multumesc pentru raspuns
Termenul de apel curge de la data comunicarii ( data stampilei de pe plic la destinatar) potrivit disp.art.468 al.1 c.proc,civ.
Termenul se calculeaza potrivit disp.art.181 c.proc.civ.
Art. 468
Termenul de apel
(1) Termenul de apel este de 30 de zile de la comunicarea hotărârii, dacă legea nu dispune altfel.
............................
Art. 181
Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
1. când termenul se socoteşte pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei următoare;
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
3. când termenul se socoteşte pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlineşte în ultima zi a acestei luni.
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.
Termenul de apel este de 30 zile, curge de la comunicare(data postei), si se calculeaza pe zile libere, adica nu se iau in calcul ziua din care incepe sa curga si ziua in care se termina,adica, 32 zile calendaristice.