avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare hotarare de divort- calcul termen apel- ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare hotarare de divort- calcul termen apel- schimbare nume

Pronunțarea și comunicarea sunt același lucru? Pronunțarea a fost pe 28.12.2017 și azi am primit comunicarea. Trebuie să mai aștept alte 30 zile sau se calculează de la data pronunțării?
Ultima modificare: Miercuri, 7 Februarie 2018
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cel mai recent răspuns: Florinela2 , utilizator 23:25, 9 Februarie 2018
Data comunicarii este "astazi" cand ati primit acasa hotararea.
Deci alte 30 zile. Calendaristice sau lucrătoare?
Trebuie să aștept alte 30 zile sa vad daca se face apel sau pot demara schimbarea actelor pentru a reveni la numele avut anterior casatoriei?
Ultima modificare: Duminică, 11 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Zile calendaristice.
Nu puteti sa va schimbati numele acum pentru ca hotararea nu este definitiva.
Hotararea va deveni definitiva la expirarea termenului de apel daca nu se declara bineinteles apel.
Termenul de apel se calculeaza de la data comunicarii, respectiv data stampilei de la destinatar.
Termenul de calculeaza potrivit disp.art.181 c.proc.civ.
Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
1. când termenul se socoteşte pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei următoare;
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
3. când termenul se socoteşte pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlineşte în ultima zi a acestei luni.
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

Dupa expirarea termenului de apel ( daca nu se declara apel),este necesar sa solicitati instantei legalizarea hotararii, pentru ca numai cu hotararea legalizata va puteti schimba numele.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
- cerere adresata presedintelui instantei,
- taxa de timbru de 5 lei,
- sentinta de divort.


multumesc mult !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termenul de apel simonaiulia simonaiulia daca o hotarare a fost data pe 10 decembrie 2014 si are drept de apel 30 zile de la comunicare , cum se considera cele 30 zile ? calendaristice sau lucratoare ... (vezi toată discuția)
Cerere de apel tribunal taie taie Buna dimineata, In data de 08.10.2015(data postei) am primit raspuns de la Tribunalul Bucuresti pentru procesul judecat in data de 21.09.2015. In ... (vezi toată discuția)
Calcul data depunere apel Chestiuta Chestiuta Buna ziua, As dori sa stiu si eu pana cand pot depune apelul , plicul este primit pe 11 martie si am termen 10 zile. PE 21 sau 22 este ultima zi ? Multumesc. (vezi toată discuția)