Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Agresiunea verbala si intimidarea elevului de catre ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Agresiunea verbala si intimidarea elevului de catre profesor

In urma unei sesizari facuta de catre mine la scoala ,in care reclamam faptul ca profesoara de romana nu preda materia respectiva pierzand timpul cu lungi povestiri despre religie si viata personala,fiica mea a fost hartuita 1 ora cu un coportament menit sa intimideze si sa o umileasca in fata intregii clase :"ti-ai facut-o cu mana ta ","mi-ar fi rusine cu o asemenea mama ","mama ta nu a studiat nicio data un manual de romana" avand totodata un aer agresiv si amenintand ca daca nu ma potoleste o sa fie de rau.va rog sa ma sfatuiti cui sa ma adresez !multumesc
Bună seara !

În situaţia de faţă aveţi 2 variante :

1. Să continuaţi războiul cu profesoara de română , căreia , dacă are ceva ani la catedră în spate , o să se alăture şi conducerea liceului/şcolii . Şi ar trebui depusă o plângere către Inspectoratul Şcolar Judeţean şi/sau Ministerului Educaţiei şi Cercetării Naţionale .

2. Vă retrageţi prezenta plângere împotriva doamnei profesoare de română şi vă cereţi scuze .