Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozitare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozitare

Sunt bugetar,iar in timpul liber am o intreprindere individuala (confectii metalice).Am inteles ca din 2016 in afara de impozitul pe profit si sanatate voi plati si c.a.s..Activitatea o desfasor acasa,iar montajul la client.Am auzit ca pentru cei care desfasoara activitatea acasa va plati impozitul pe locuinta de 20 de ori mai mare ????????
(1) Daca in 2015 venitul net (incasari minus plati, cu corectiile de rigoare) este mai mic de 0,35 x 2415 x 12 = 10143 lei nu sunteti obligat in 2016 la plata a 10,5% C.A.S.

(2) Impozitul pe proprietate se plateste majorat din 2016 daca pe aceasta se desfasoara activitati economice iar nu numai pentru ca la acea adresa e sediul. Spuneti-mi, acasa este deschis atelierul ca punct de lucru sau altfel? Dati-mi mai multe amanunte.
Iulian MANEA, Contabil
Iulian Manea a scris:

(1) Daca in 2015 venitul net (incasari minus plati, cu corectiile de rigoare) este mai mic de 0,35 x 2415 x 12 = 10143 lei nu sunteti obligat in 2016 la plata a 10,5% C.A.S.

daca venitul in 2015 este mai mic decat 10143 lei , nu sunteti obligat la plati anticipate la CAS in 2016, dar la definitivarea obligatiei de plata a CAS pentru venitul obtinut in 2016 (pe baza declaratiei de venit) - daca acesta este sub plafonul minim va fi incadrat la plafonul minim!!!! - deci veti fi obligat la plata CAS la nivel minim aferent veniturilor obtinute in 2016
Cristina Lung, Contabil