avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reprezentare conventionala de catre juristi pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reprezentare conventionala de catre juristi pentru rude in procesul penal

Buna seara .
Am si eu o neclaritate legala.
Reprezentarea conventionala din procedura civila, de catre juristi, a rudelor acestora pana la gradul doi inclusiv, prevazuta de CPC este valabila si in procedura penala ?
Multumesc frumos.
O seara frumoasa si La multi ani de Sf.Arhangheli !
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 12:07, 18 Noiembrie 2020
Nu pot fi reprezentate rudele in procese penale; daca partea in cauza in litigiul npenal nu isi poate permite un avocat ales, organul de cercetare penala sau instanta va desemna un avocat din oficiu.
Multumesc frumos.
Si totusi unde este scris acest lucru dpdv legal ? Ca in CP nu scrie nimic in acest sens .
Ceea ce nu este interzis, este permis...principiu de drept . In CPC nu se specifica faptul ca reprezentarea conventionala se limiteaza doar la cauzele civile.
O seara buna.
Scrie in codul de procedura penala la reprezentarea juridica!
Buna ziua .
Va multumesc mult pentru colaborare pe forum .
Am cautat in CPP si la Cap VII Reprezentarea ,nu am gasit nimic in acest sens.Poate ma ajutati va rog si cu articolul concret unde scrie acest lucru.
Multumesc inca o data .
Cu stima,
Marius Bote
In art. 96 se arata ca pot fi reprezentate partile atunci cand prezenta acestora nu este obligatorie.

Alte discuții în legătură

Cine va merge in instanta pentru institutie ? oanaportar oanaportar Dar daca juristul este cel care sesizeaza o nelegalitate intr-o institutie publica, cine va merge in instanta pentru institutie ? (vezi toată discuția)
Lamurire kunyla kunyla Am studii juridice si in baza acestora, am primit o procura din partea unei persoane formulata si legalizata de un notar, in care se specifica dreptul de a o ... (vezi toată discuția)
Hartuire si calomnie- daune morale si materiale? byadya byadya Buna seara ,am o matusa cu care suntem in conflict , avand numeroase procese in civil si penal.In 2014 a inceput urmarirea penala impotriva sotului ei dupa ce ... (vezi toată discuția)