Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - taxa judiciara de timbru

Conform Legii 276/2009, cereri de partaj - taxa de timbru se va calcula 3% la valoarea masei partajabile !!!!

Astfel, o familie cu doua apartamente si un teren, totalizand cca 250.000 Euro25, va achita o taxa de timbru, intr-o actiune de partaj, 7.500 Euro.

Este corect rationamentul ?
Da daca ati facut calculul corect.
gabescu a scris:

Da daca ati facut calculul corect.

si uite cum statul.... te "impinge" sa nu mai divortezi... :)

P.S. Totusi, nu credeti ca este salt aberant de la o taxa de 19 lei... ?
Cred ca este cumva corect dintr-un anumit punct de vedere deoarece taxele si impozitele achitate catre stat la notar (in momentul instrainarii/partajarii voluntare/donatiei etc.) de exemplu sunt asemanatoare in acest moment...cu cele stabilite de Legea nr.276/2009. Ba chiar s-ar putea spune ca pana si onorariul notarului se apropie de cel al avocatului... probabil ca poate asa se mai "acopera putin deficitul bugetar"#-o iar "recesiunea" intra in "declin":slap:
Este incorect deoarece tot "poporul" de unde are de unde n-are trebuie sa suporte "birul"...:tomato:
Insa este o parere personala!
taxa de timbru in cuantum de 19 ron era pentru o actiune de partaj simpla .
in cazul in care masa partajabila se contesta taxa judiciara de timbru se datora tot intr-un anumit procent , la valoarea contestata
roxanel a scris:

taxa de timbru in cuantum de 19 ron era pentru o actiune de partaj simpla .
in cazul in care masa partajabila se contesta taxa judiciara de timbru se datora tot intr-un anumit procent , la valoarea contestata

Ma refeream la cea necontestata.

Surpriza vine de la saltul BRUTAL aparut intre suma de 19 lei si 3% din valoarea bunurilor comune supuse partajului.
Acum sa vedeti ce mai calcule se fac la instanta.... :))