avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - taxa judiciara de timbru

Conform Legii 276/2009, cereri de partaj - taxa de timbru se va calcula 3% la valoarea masei partajabile !!!!

Astfel, o familie cu doua apartamente si un teren, totalizand cca 250.000 Euro25, va achita o taxa de timbru, intr-o actiune de partaj, 7.500 Euro.

Este corect rationamentul ?
Cel mai recent răspuns: Razvan Florescu , utilizator 16:59, 21 Iulie 2009
Da daca ati facut calculul corect.
gabescu a scris:

Da daca ati facut calculul corect.


si uite cum statul.... te "impinge" sa nu mai divortezi... :)

P.S. Totusi, nu credeti ca este salt aberant de la o taxa de 19 lei... ?
Cred ca este cumva corect dintr-un anumit punct de vedere deoarece taxele si impozitele achitate catre stat la notar (in momentul instrainarii/partajarii voluntare/donatiei etc.) de exemplu sunt asemanatoare in acest moment...cu cele stabilite de Legea nr.276/2009. Ba chiar s-ar putea spune ca pana si onorariul notarului se apropie de cel al avocatului... probabil ca poate asa se mai "acopera putin deficitul bugetar"#-o iar "recesiunea" intra in "declin":slap:
Este incorect deoarece tot "poporul" de unde are de unde n-are trebuie sa suporte "birul"...:tomato:
Insa este o parere personala!
taxa de timbru in cuantum de 19 ron era pentru o actiune de partaj simpla .
in cazul in care masa partajabila se contesta taxa judiciara de timbru se datora tot intr-un anumit procent , la valoarea contestata
roxanel a scris:

taxa de timbru in cuantum de 19 ron era pentru o actiune de partaj simpla .
in cazul in care masa partajabila se contesta taxa judiciara de timbru se datora tot intr-un anumit procent , la valoarea contestata


Ma refeream la cea necontestata.

Surpriza vine de la saltul BRUTAL aparut intre suma de 19 lei si 3% din valoarea bunurilor comune supuse partajului.
Acum sa vedeti ce mai calcule se fac la instanta.... :))

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Explicatii exemplu calcul 3 % taxa partaj kyky_micky kyky_micky Buna ziua, V-as ruga sa-mi spuneti si mie cum se calculeaza concret taxa judiciara de timbru pentru bunurile comune (din masa partajabila) ce sunt supuse ... (vezi toată discuția)
Divort + partaj pe cale amiabila anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi. Eu si sotul dorim sa divortam pe cale amiabila. Bunurile din casa le impartim amiabil, dar ar fi o ... (vezi toată discuția)
Costuri partaj MMoniq MMoniq Buna, Am vazut pe site un articol referitor la majorarea taxelor judiciare, respectiv taxele pentru partaj (legea nr.276/2009). ... (vezi toată discuția)