avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager

Bună ziua!!! Vă rog mult să-mi dați un răspuns!! i Fiica mea este proprietarul unui apartament cu clauză de uzufruct viager în favoarea soțului mamei mele, aceasta fiind decedată. El locuiește singur în apartament după decesul mamei mele. Doresc să știu ce înseamnă că poate cesiona dreptul de uzufruct în favoarea altei persoane(poate să cesioneze fiicei lui)? Poate să închirieze apartamentul fără acordul fiicei mele? După decesul lui are fiica lui vreun drept urmare decesului? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:49, 10 Noiembrie 2015
da, poate cesiona dreptul fiicei lui, poate inchiria si culege chiria. Poate locui singur sau cu cine doreste. Dupa ce decedeaza insa, dreptul de uzufrunct se stinge si fiica dvs va fi proprietar pe deplin.
puteti citi materialul din link, aveti acolo cine si ce drepturi are.

[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 9 Noiembrie 2015
gi-jane2, moderator
Multumesc pentru raspuns .In cazul acesta va rog sa-mi spuneti impozitul casei cine are obligatia sa-l plateasca ?Fiica mea poate locui acolo , poate inchiria sau doar uzufructuarul are aceste drepturi?
Ultima modificare: Marți, 10 Noiembrie 2015
cmary, utilizator
fiica dvs poate locui acolo doar cu acordul uzufructuarlui si chiar daca ar inchiria, chiria i se cuvine uzufructuarului.
Impozitul in plateste fiica in calitate de nud proprietar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nuda proprietate si dreptul de uzufruct viager orhidea orhidea ce inseamna sa fiu nud proprietar impreuna cu fratele meu,in urma decesului mamei mele,iar tatal meu a primit dreptul de uzufruct viager (vezi toată discuția)
Uzufruct viager elmona elmona Buna ziua, Sunt intr-o foarte dificila situatie, care succint se prezinta asa: Sunt nudul proprietar al unui imobil unde si locuiesc de fapt (am carte de ... (vezi toată discuția)
Uzufruct Borika Borika Buna ziua. As vrea sa stiu ce inseamna uzufruct viager si ce drepturi am daca la vinzare pun clauza aceasta. Se poate vinde locuinta fara acordul meu sau am ... (vezi toată discuția)