Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... limita legala a unei ferestre catre proprietatea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

limita legala a unei ferestre catre proprietatea invecinata

Va rog, as dori sa stiu, care este limita legala a unei case cu fereastra catre spatiul invecinat?
Vecinul meu si a construit o casa f aproape de limita proprietatii mele aprox.1,5-2,0 m). Una dintre camere are fereastra cu deschiderea catre curtea mea, lucru care a devenit din ce in ce mai stinjenitor pentru toti membrii familiei mele. Mentionez ca acea camera mai are o fereastra pe o alta latura a casei. Intrebarea este, daca fereastra care da spre curtea noastra poate fi inlocuita cu un geam mat sau cu caramida Nevada; daca nu ar fi trebuit sa ni se fi cerut acordul pentru a face aceasta fereastra deschisa si nu in ultimul rind , daca nu ar trebui sa se tina cont de faptul ca acea camera a vecinului mai are o fereastra si nu ar fi atit de necesara una care sa se deschida spre curtea noastra?
Va multumesc
Potrivit art. 612 din Codul civil, nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere asupra proprietatii ingradite sau neingradite a vecinului sau, de nu va fi o distanta de 19 decimetri intre zidul pe care se deschid aceste vederi si proprietatea vecina.

19 decimetri = 1,9 metri

Daca vecinul dvs. nu a respectat distanta minima, puteti solicita inlocuirea cu un geam mat sau caramida nevada.
Art.612 C.civ.:"Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietatii ingradite sau neingradite a vecinului sau, de nu va fi o distanta de 19 decimetri intre zidul pe care se deschid aceste vederi si proprietatea vecina".
Art.613 C.civ.:"Nimeni nu poate avea vederi piezise pe proprietatea vecinului de nu va fi o distanta de sase decimetri".
moni_p6 a scris:

Vecinul meu si a construit o casa f aproape de limita proprietatii mele aprox.1,5-2,0 m). Una dintre camere are fereastra cu deschiderea catre curtea mea, lucru care a devenit din ce in ce mai stinjenitor pentru toti membrii familiei mele. Mentionez ca acea camera mai are o fereastra pe o alta latura a casei. Intrebarea este, daca fereastra care da spre curtea noastra poate fi inlocuita cu un geam mat sau cu caramida Nevada; daca nu ar fi trebuit sa ni se fi cerut acordul pentru a face aceasta fereastra deschisa si nu in ultimul rind , daca nu ar trebui sa se tina cont de faptul ca acea camera a vecinului mai are o fereastra si nu ar fi atit de necesara una care sa se deschida spre curtea noastra?
Va multumesc

Vi s- a raspuns corect si la obiect. Asadar;
1)Trebuie sa stiti exact cat e distanta.
2)Daca e mai mica de 1.9m lamuriti- l pe cale amiabila sa- si puna caramida de sticla(e corecta solutia dvs)
3)Poate nu are destula lumina cu o singura fereastra, deci din acest punct de vedere ar trebui sa acceptati situatia
~ Conținut șters la cerere ~
Faceti sesizare la primarie, vedeti daca a respectat autorit=zatia, ca ea tine cont si de prevederile locale.