Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare si plata orelor suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare si plata orelor suplimentare

Din februarie 2015 la ISU s-a modificat programul de lucru de la 24 cu 72 la 24 cu 48, rezultand foarte multe ore suplimentare. La momentula acesta calculul se face astfel; de la inceputul lunii si pana la sfarsit cei de la 8 ore fac 160, 168 etc in functie de luna, sarbatori s.a.m.d. Noi cei de la tura facem aceste in 7 sau 8 ture, iar restul sunt ore suplimentare zicem noi, doar ca cei din contabilitate spun ca din orele suplimentare se scad orele de sambata,duminica si sarbatori legale ca sunt platite cu 75% si decat ceea ce raman sunt ore suplimentare. Este corect ceea ce fac dansii? Adica dupa timpul normal de lucru eu daca mai prind 2 ture de sambata, adica 48 suplimentare,:( eu nu am ore suplimentare, ca sunt platite cu 75% ca sunt sambete si duminici.
Care este exact durata timpului de munca mentionata in c.i.m.?
Timpul normal de lucru pentru orice bugetar, adica 8 ore pe zi, inmultite cu zilele lucratoare din luna respectiva.